Packages of Crayons

There are seventeen students in a class. Twice a year each student gets a new box of crayons. Boxes of crayons are packaged in groups of twelve. How many packages of twelve crayon boxes does the class need for a year? Show all your mathematical thinking.

Instructional

More Accessible Version

There are seventeen students in a class. Every year each student gets a new box of crayons. Boxes of crayons are packaged in groups of twelve. How many packages of twelve crayon boxes does the class need for a year? Show all your mathematical thinking.

More Challenging Version

There are seventeen students in a class. Twice a year each student gets a new box of crayons. Boxes of crayons are packaged in groups of twelve. How many packages of twelve crayon boxes does the class need for a year? Packages of twelve crayon boxes sell for $8.98. How much do the crayons cost for the year? Show all your mathematical thinking.

Plan

Underlying Mathematical Concepts

Possible Problem-Solving Strategies

Formal Mathematical Language and Symbolic Notation

A student may independently select a printed number line, number chart, ten frames, graph paper, etc. as they work on a task.

Possible Solutions

Solutions tabs

Exemplars will occasionally send you emails about improving performance in the classroom with information about our products.
Exemplars will occasionally send you emails about improving performance in the classroom with information about our products.

Get your FREE PDF today!

Just verify your email address, and we'll send it out.